Yazılarım

Anonim Şirket Kuruluşu İçin Gerekli Evraklar

Anonim şirket kuruluşu
Anonim şirket kurmak. Anonim şirket nasıl kurulur?
Anonim şirket kuruluş maliyeti ne kadardır?
E ticaret kuruluşu, Anonim şirket kuruluşunda merak edilen soru ve cevaplar.

Anonim Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

İkametgah belgesi (E-Devlet ortaklar için)

Kimlik fotokopisi (ortaklar için)

Kira Sözleşmesi

Şirketin belirlenen unvanı,

Belirlenen sermaye tutarı

Ortaklar sermaye oranı

Belirlenen şirket temsilcisi

Sermaye 1/4 banka bloke yazısı

Sermaye şirketi oluşturmak kişi şirketi kurmaya göre daha masraflı oluyor. Bununla birlikte de daha çok prosedür gerektiriyor. Sermaye şirketlerinin, faaliyette oldukları ülkenin ekonomisinde mühim bir etkileri olmasından dolayı kuruluş ve etkinlik süreçleri detaylı bir halde düzenleniyor. Şirketlerin tecim siciline tescil ve ilan edilme zorunluluğu, ticaret unvanı seçilirken getirilen hükümler bu konuda yayınlanan önemi de belirtmiş oluyor.

Anonim Şirket Kuruluşu Süreci

Kuruluş işlemleri için yukarıda belirtilen evrakları bize teslim ettikten sonra şirket ana sözleşmesi faaliyet göstereceğiniz sektörlere göre hazırlanır. Sicilden randevu alınarak Ticaret Odası kaydı yapılır. Ticaret Odası kaydından sonra mali müşaviriniz şirketin adına aldığı vekaletle birlikte vergi kaydını yapar. Bu işlemler ortalama 2-5 gün arası sürmektedir

işlemleri başında ana sözleşmenin yazılı olarak yapılması ve bütün kurucuların imzalarının noter tarafınca onaylanması ya da ana sözleşmenin ticaret sicili müdürü ya da yardımcısı huzurunda imzalanması koşulu bulunuyor.

Nakit olarak taahhüt edilen payların itibarî değerlerinin en az ¼’ü tescil edilmeden önce, geri kalan miktarın ise firmanın tescilini takip eden 24 ay arasında ödenmesi gerekiyor.

Bu süreçler bizim tarafımızdan yapılıp vergi levhanızı size teslim ediyoruz, eğer size zor ve karmaşık geldiyse anonim şirket kuruluşu yerine daha basit sürece tabi şirket kurabilirsiniz.

Uzman olduğumuz ve tüm detaylarına hakim olduğumuz anonim şirket kuruluşu ve muhasebe işlemlerinin takibinde birçok mükellefimize hizmet vermekteyiz. İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız.

İmza Sirküleri & Muhasebe Vekaletnamesi

Anonim şirketin ana sözleşmesi Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde tescil olduktan sonra, noterden imza sirküleri ve serbest muhasebeci mali müşavir için vekaletname çıkartılır. Şirket ortakları, noterde şirket ünvanı altında imza atacak ve bundan sonraki tüm işlemler için bu belgeler kullanılabilecektir.

İmza sirkülerinin masrafı, şirket ana sözleşmesinin uzunluğuna göre değişir.

Serbest muhasebeci mali müşavir için noterden çıkarılacak vekaletname,

Kira Stopajı Öder miyim?

İşyeri adresiniz dükkan, ofis ya da oturduğunuz ev (home ofis) de olsa, net kira tutarının 1/4 ‘ü sizin ödemeniz gereken stopaj tutarı olacaktır. Örneğin; kira sözleşmeniz aylık net 1.000 TL ise, kira tutarınız için her ay 250 TL kira stopajı hesaplanır ve her 3 ayda bir 750 TL şeklinde muhtasar beyannamenizde tahakkuk edilir.

İşyeri adresinizde kiracı değil, tapulu sahibiyseniz kira stopajı ödemezsiniz. Ya da sanal ofislerde olduğu gibi adresinizi bir şirketten kiralama söz konusuysa yine kira stopajı ödemezsiniz. Home ofis veya sanal ofis olarak da kuruluş işleminizi gerçekleştiririz.

Fatura Basımı ve Kaşe

Müşterilerimize ücretsiz e-arşiv fatura sistemini hazır hale getirip, faturaları buradan E arşiv fatura olarak düzenleyebilirsiniz.

İsterseniz Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı matbaalardan da fatura bastırabilir ya da kırtasiyeden fatura koçanı satın alıp notere de tasdik ettirebilirsiniz.

E TİCARET ( Trendyol, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor )  E-ticarete nasıl başlanır, e-ticaret nasıl yapılır ve aşamaları nelerdir, internette satış yapmak için bilinmesi gerekenler nelerdir,

E ticaret şirketi açmak için bir şahıs, limited yada anonim şirket kurabilirsiniz. Bu iki şirket modeli için de farklı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Küçük bir dükkan yada ofis açacaksanız şahıs şirketi sizin için idealdir. İleride işlerinizi büyütürseniz Şahıs şirketini Limited Şirkete çevirebiliriz. E ticareti sanal ofis veya home ofis olarak da yapabiliriz.

Şirket Kurduktan Sonra Hangi Vergileri Ödeyeceğim?

Şirket kuruluşundan sonra,

Her ay KDV Ödemesi

Her ay çalışanınız varsa SGK primi ödemesi

Her ay Şahıs Şirketi Sahibinin Bağ-Kur primi

Mali Müşavir Ücreti

Üç ay da 1 Stopaj Vergisi

Üç ay bir Geçici Vergi

Yıllık Kurumlar Vergisi

Yıl da bir yasal defter tasdikleriniz

Yıl da bir meslek odası üye aidatlarınız

Anonim Şirketi Aylık Muhasebe Ücretleri;

Anonim şirketi kurduktan sonra aylık olarak muhasebe defteri tutma ücreti ödemeniz gerekmektedir.

İşletmelerin türüne göre ve işletmede çalışan sayısına göre fiyatlar değişmektedir.

Uzman Olduğumuz ve Tüm Detaylarına Hakim Olduğumuz Şirket Kuruluş İşlemleri, Mali Müşavirlik ve Muhasebe İşlemlerinin Takibinde Birçok Mükellefimize Hizmet Vermekteyiz. Şirket Kuruluş İşlemleriniz İçin En Uygun Maliyetlerle ve En Hızlı Şekilde Tüm Ekibimizle Hizmetinizdeyiz. İşletmenizin Dinamik ve Daha Şeffaf Yapıya Kavuşmasında, Devlete Karşı Vergi ve Bildirimlerinin Zamanında ve Eksiksiz Olarak Yapılmasında Tecrübemiz ve Birikimimizle Daima Yanı Başınızdayız. info@sirketkurulusislemleri.com

Yazar

Şirket Kuruluş İşlemleri