Yazılarım

Limited şirket nasıl kurulur? Maliyeti nedir? Gerekli evraklar nedir?

Limited şirket nasıl kurulur?

Limited şirket kuruluş maliyeti ne kadardır?

Limited şirket kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir?

 

Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Limited şirketi açmak için Aşağıdaki evrakları tam ve eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmekte…

İkametgah belgesi (E-Devlet ortaklar için)

Kimlik fotokopisi (ortaklar için)

Kira Sözleşmesi

Şirketin belirlenen unvanı

Belirlenen sermaye tutarı

Ortaklar sermaye oranı

Belirlenen şirket temsilcisi (Müdür)

 Limited şirket bir veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulabilir. Yönetim şekli fazla karmaşık olmamakla birlikte şahıs şirketi kadar basit değildir. Ortakların sorumluluğu taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlıdır. Orta ölçekli işletmeler için tavsiye edilen şirket türüdür.

Limited Şirket Kuruluşu Süreci

Kuruluş işlemleri için yukarıda belirtilen evrakları bize teslim ettikten sonra şirket ana sözleşmesi faaliyet göstereceğiniz sektörlere göre hazırlanır. Sicilden randevu alınarak Ticaret Odası kaydı yapılır. Ticaret Odası kaydından sonra mali müşaviriniz şirketin adına aldığı vekaletle birlikte vergi kaydını yapar. Bu işlemler ortalama 2-5 gün arası sürmektedir

Ortaklar tarafınca minimum 10.000 TL değerinde başlangıç sermayesi taahhüt edildiği takdirde limited şirket kurulabiliyor. Kayıtlı sermaye sistemi, limited firmalar için uygulanmıyor. Ana sermaye paylarının itibarî değerleri farklı olsa da, ana kapital paylarının değerlerinin 25.000 TL ya da bu miktarın katları olması şartı bulunuyor.

Yapılan yeni düzenlemelerle artık limited şirket kurarken bankadan hesap açma ve sermayenin en az %25’inin bloke edilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu düzenleme ile artık limited şirket kuruluşu aşamasında banka hesabı açmak ve sermayeyi ödemek gerekmiyor. Limited şirket için taahhüt edilen sermaye, şirket kurulduktan sonra iki yıl içinde şirket hesabına yatırılabilir.

Uzman olduğumuz ve tüm detaylarına hakim olduğumuz limited şirket kuruluşu ve muhasebe işlemlerinin takibinde birçok mükellefimize hizmet vermekteyiz. İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız.

İmza Sirküleri & Muhasebe Vekaletnamesi

Limited şirketin ana sözleşmesi Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde tescil olduktan sonra, noterden imza sirküleri ve serbest muhasebeci mali müşavir için vekaletname çıkartılır. Şirket ortakları, noterde şirket ünvanı altında imza atacak ve bundan sonraki tüm işlemler için bu belgeler kullanılabilecektir.

İmza sirkülerinin masrafı, şirket ana sözleşmesinin uzunluğuna göre değişir.

Serbest muhasebeci mali müşavir için noterden çıkarılacak vekaletname,

Yazar

Şirket Kuruluş İşlemleri